Finding Aid for the Gail Johnson Vietnam War correspondence 2018.021.w.r
Immediate Source of Acquisition
Folder 1 (July 2 - July 4, 1969:
- 1Lt J. Bain, Co E 75th Inf
- Cpl Lance [Lancelot] J. Boyd, 1st Marine Div.
- Major Milton [Mitt] Brooks, HHC 164th Combat Aviation Group
- SP5 Wayne Brooks, US ASA F.S. Taiwan, Det. C
- PFC G. [George] H. Burton, Jr., Co B 423 Inf. 25 Div
- Capt. Robert [Bob] A. Carpenter, OL-22, 1st CEG
- SP4 William [Bill] J. Carter, 630th Eng Co LE
- PFC Wesley [Wes] A. Case, 1st Air Cav Div
- SP/5 Hugh P. Cuningham, 15th Admin Co, 1st Air Cav Div (Am)
- SFC Fred W. Davis, HHC 1st Inf Div
- Wm [Bill] Davis, MCB, 53 A Co
- Robert [Bob] J. Farhat, Attack Squadron 87, USS Ticonderoga
- Sgt. Arthur M. Garcia, 222nd Signal Co
- SP 4 Earl Hedgepeth, Bravo Trick, RRCUV
- PFC Al Kallock, C Trp 1/11 ACR
- Cpl Richard F. Keller [Tiny], 1st Mt Bn Has Co, 1st Mar Div (Rein) FMF
- Mike Lyon, 834th Air Div Det 1
- SP4 Brad MacDowell, HHC, 2nd Bn 5th Cav/1st Cav Div (AM)
- Cpl Tom [Tommy] K. Michaud, 1st LAAM Bn, USMC, H&S Btry (WSM)
- Jerry L. Munroe, AMS-3, Attack Squadron 144, USS Bon Homme Richard
- LCpl J. [John] S. Murphy, VMA, MAG 12, 1st Marine Air Wing, 9th Marine Amphibious Brigade
- Sgt. Paul Olson, 6th Air Commando Sq; 175th Aviation Co
- PFC Raymond Ouellette, Btry C 7th Bn 9th Arty
- Sgt. Raymond [Ray] E. Potter, H&S Co, 1st Mt Bn, 1st Mar Div (Rein) FMF
- SP4 Andre P. Poyant, 101st Admin Co PRB, 100st Abn Div (Kean)
- Bob Rivkin, USS Catskill MCS-1
- Sgt Jim L. Saczko, USMC, VMFA 115
- SP4 Jon C. Weisenmiller, C Btry 8th Msl Bn 3d Arty
- SP5 John R. Wilkins, HQ, MACV, J-2, CiiB
- PFC David L. Woodall, Hq 3rd Combined Action Group
- PFC Max E. Zaksek, H/S Btry 1/42 Art (Metro), 4th USA MICOM
Folder 2 (July 5-July 16, 1969):
- John D. Alves, C Co 1/12 Inf, 4th Inf Div
- "Reginald Archer," photographer from Hadley, MA
- Jerry Azzalina, Air Missile Div., USS Kittyhawk
- AlC Gale Q. Bash, 303rd MMS
- SP4 Thomas S. Bednay, Co A, 26 Eng Bn
- Pvt Gary Berthiaume, HQ Btry 4-11 (Comm), 1st Mar Div
- SP4 Paul Brown, 173rd Airborne Brigade, Delta Co, 1/503rd Inf, FO team
- Capt. Charles H. Cole, 40th Aerospace Rescue and Recovery Squadron
- 4th CPL William [Bill] H. Hawkins III, 1st BN 5th Marines, 1st Mar Div (REIN), C Co, 3rd Plt
- SP4 Steve [Dewey] Dewey, Hq Btry, 2nd Bn, 71st Air Defense Art
- father of James M. Disrochers, H&S Co 106, 3rd Mar Div
- Dan W. Doyle, Atsugi Naval Air Station, Japan
- SP 4 Paul Filipkowski, D Btry, 7 BN, 5 Arty
- Rd3 Glen Geyer, Com Nav Forces
- PFC Bob Gill, A Btry, 1st Bn, 17th Arty, I corp (GP) Arty
- Gary L. Henderson, SC RF R-2, Nav Supp Act
- SP 4 Gary Johnson, Co D, 2nd BN 28th Inf, 1st Inf Div
- SP4 William [Bill] B. Kidwell, HHC 554 ENGR BN
- Stan Komack, student at American International College in Springfield, MA
- Sgt Lee Laidig RA, HHC, 4th USAMC
- PFC Mike Leary, C of C, 3/32 Inf
- 1Lt Robert Madden, D Co 2/503 Abn Inf, 173rd Airborne, 2nd Plt
- SP4 Tommy F. Marion, C Co 84th Eng Bn (Const)
- PFC Dennis Martin, Ammo Co Supply BN 1st FSR/FLC
- Jim McCarthy, USS Tom Green County
- 1Lt Henry E. Morehead, 11th Avn Grp, 1st Air Cav Div (Am)
- Sgt George E. [Ole] Olson, Co L Marine Spt Bn, 8th RRFS
- Sgt Richard [Richie] D. Peller, 136th L.M. Co.
- AlC Stephen [Steve] Pilegi, AF fighter jet pilot, Yokota AB, Japan
- SP4 Bob Sporing, Co A 2/9 Inf
- Rodney [Rod] Stephens, 313 Sig Co, 199 Inf Bde
- Cpl Ronald [Ronnie] A. Williamson, Marine Airbase Squadron 11, 1st Motor Transport
- John H. Wilson, CSI, MCB 62 Galley, Navy
Folder 3 (July 18 – July 25, 1969):
- SP5 R. Angulski, Hq XXIV Corps (SJA)
- AlC Gale Q. Bash, 303rd MMS
- Gerald Anthony [Tony] Before, USS Oriskany, CVA 34, Div s-2
- PFC Billy Berel, 2/1 E. Co 3 Plt, 1st Mar Div
- SP4 Richard Burns, HHD 22 Replacement Battalion Marine motor pool
- Tommy Castro, 1 UW 6-1 West PAL DET Unit 4
- Sp5 Ronnie Daost, 5th Light Equipment Maintenance Co
- PFC Richard [Rich] Donnelly, 1st Platoon, 3rd gun squad attached to Co A 2/505 Inf, 82nd Abn Div
- SP4 Jeff Dubiel, HH B 3rd BN, 18th arty
- Sgt Jeffrey (Jeff) E. Fenton, air force
- Sp4 Brian L. Finkle, HHB 101 ABN Div Arty
- Doug Gregg, 75 S&S Co
- T. Ray Hall, EM3 (DV), USS Krishna, ARL-38
- 44) SP5 Harry L. Harding, Jr., 9th MI Dept 9th Inf Div
- 4th CPL William [Bill] H. Hawkins III, 1st BN 5th Marines, 1st Mar Div (REIN), C Co, 3rd Plt
- PFC Robert [Bobby] B. Jones, C Co, 1st Bn, 7th Cav
- Sp/4 Denis Joyal, Co B, 1/508 Inf 3rd Bte 82 Abn Div
- 1LT Darby J. Kelly, 554 Recon Sq. #1423, AF
- CPL J. [Joe] F. Kendall III, 1st Bn 5th Mar 1st Mar Div (Rein), C Co, 3rd Plt
- Paul Kirkland, PBR Mobile Base I, US Navy Sup
- Sp/4 Bruce Lago, HSB, 2/319th Arty, 101st Airborne Div
- PFC Alan L. Lajeunesse, B 1/5, 1st Plt, 1st Bn, 5th Marine
- Cpl J. K. Myers, C o C, BLT 1/26, 9th Marine Amphibious Brigade
- Walter [Wally] J. O'Hara, U-3 Div, USS Oriskany
- PFC Kenneth [Ken] M. Pietras, HHC 160th Aun Gp, 101st Abn Div
- Sp/4 J. Podlucky, HHC 2/34th Armor, 25th Inf Div
- AlC Kenneth Rheaume, 56th Combat Support Grp, AF
- L Cpl J. [Joe] J. Ryan, A Co, 2nd Plt, 3rd Recon, 3rd Marine Div (Rein)
- Larry R. Shaffer, Hq MACV (AG/AM) Army
- A1C Leland H. Sorensen, Det#1 40th ARRS
- W.O. Robert [Bob] S. Swope, 134th Assault Helicopter Co
- Sp/5 Larry Thompson, Co B Trp Comd
- Jim Warren, 1st Div, USS Renshaw
- Sp/4 Terry [Snake] Williams, B Co 41st Sig Bat, 194th MP Co
- Sp/4 William F. Willoughby, HHC 2 Bn 502 Inf, 1 Bde 101st Airborne Div
Folder 4 (July 26, 1969 – November 5, 1970):
- PFC Louis B. [Buddy] Albert, Jr. 1st tank Bn, 1st Mar Div
- CPL Sal Amedeo, B Co 1st Shore Party BN, 1st Mar Div (Rein)
- SP4 Gary Bjorkquist, 523rd Engineer Co
- Gordon Brink, CS Div, USS Boston
- Sg A. W. [Art] Brooks, HQ USA SATR
- David (Dave) R. Consoletti, USS Boston
- Steven Delamere, USS Comestock, LSD-191st Div
- PFC Phil Dixon, HQ SVC Battery 1/14 Arty
- P1C Roger DuHamel, VMA 223, MAG-12 (Avi)
- PFC Richard W. Ellis, A 4/12, 199th Inf
- Michael W. Fox, USAD
- Roger T. Hartup, 3rd Div, USS Oklahoma City
- Stephen Jadyk, civilian from Monessen, PA
- SP 4 Gary Johnson, Co D, 2nd BN 28th Inf, 1st Inf Div
- SP4 Floyd D. [Dale] Johnston, C of C, 1st 3rd (m) 16th Inf, 1st Inf Div
- A1C William D. Kegeles, USAF
- SP4 Michael Martin, Co R, 1st BN, 26th Inf
- SP4 Thomas [Tommy] R. Rodren, Co C 8th Eng Bn, 1st Cav Div
- Sgt James Rook, E 1/8 Air Cav
- Ted from Ludlow, MA
- Paul Weidler, Co A 577 EBC
- Sgt Douglas L. Besancon, Co A 3/39th Inf, 4th Inf Div
- Sp4 George Beach, Hq & Hq Trp, 1/1 Cav, Americal Div
- SP4 Harry Bennett, Jr. C of C, 2nd Bn 51, Inf 4th AD
- PFC Bob Cagle, Co B, 720th MP Bn
- PFC David C. Collins, F Trp 17th Cav, 196th Americal Div
- PFC Doug Dupleix, Co E 1/502d 101 Abn Div
- LCpl John S. Ferencik, H&S Bn FLC, 1st FSR, Spt Co Trans FPO
- Jim Girard, HHC 1/502 101st Abn Div
- LCp6 Larry R. Guerrero, H Co 2nd Bn 3 Mar Plt 1
- PFC Steven M. Highstrom, 23rd Admin Co, Americal Div
- PFC Mike Leary, C of C, 3/32 Inf
- Sp 4 Pat McCarthy, 107th Sig Co
- Sgt Dave Mojica, HHC 173rd airborne BDE
- SP4 Edward E. Murphy, 402nd Trans Co TT
- SP4 John A. Murray, Hq & Co A, 723rd Maintenance
- L/CPL Dave Podolski, T Co 9th Mt Bn, 3rd Mar Div
- SP5 Steve Pond, C Btry 4/77 ARA, 101st airborne Div (AM)
- S/Sgt Tom Waters, USMC, Sup Co Sup BN, 1st FSR/FIC
Subjects and Indexing Terms